Menu
Mesto Tvrdošín
mestoTvrdošín

Vítame Vás na stránke mesta Tvrdošín

rozšírené vyhľadávanie
Kontakt

Adresa
Mesto Tvrdošín
Trojičné námestie 185/2
027 44 Tvrdošín

Tel.: 043/530 90 11
Fax: 043/532 21 07
Mail: tvrdosin@tvrdosin.sk

ďalšie kontakty

Sakrálne stavby

01. Kostol Božského Srdca Ježišovho

V mestskej častí Krásna Hôrka sa nachádza kostol Božského Srdca Ježišovho, ktorý bol postavený v roku 1890 a bez väčších zmien sa zachoval do súčasnosti. Kostol stojí pri hlavnej ceste na začiatku Krásnej Hôrky. Mesto Tvrdošín v roku 2002 upravilo okolie kostola a v roku 2006 doplnilo stavbu o drevený prístrešok. Sv. omše sa konajú pravidelne v nedeľu.

kostolikkh

02. Kostol sv. Anny v Medvedzí

Objekt, postavený v roku 1923 sa nachádza sa v mestskej časti Medvedzie. Kostol dal postaviť vtedajší richtár na pamiatku svojho syna, ktorý zahynul v I. svetovej vojne. V súčasnosti sa tu raz do týždňa koná bohoslužba a odpustová sv. omša na sviatok sv. Anny, ktorej je zasvätený.

kostolimedv

03. Kostolík sv. Anny v Oraviciach

Kostolík bol postavený občanmi Tvrdošína - urbárskymi spolumajiteľmi v rokoch 1817-1820, obnovený v roku 1864. Slúžil na večerné, nedeľné a sviatočné modlitby a raz v roku na sviatok sv. Anny je tu slúžená odpustová svätá omša. Nachádza sa v mestskej časti Tvrdošína v Oraviciach. Vzhľadom k tomu, že ho občania vystavili svojpomocne, je relatívne mohutný, kvalitný, s pekne zdobeným interiérom a novým exteriérom.

kostolikorav

04. Immaculata/Mariánsky stĺp

Mariánsky stĺp je inštalovaný na štvorhrannom podstavci, na stĺpe ukončenom hlavicou, na ktorej je osadená socha Panny Márie. Zobrazená je klasicky – na zemeguli obtočenej hadom, s rukami zopnutými k modlitbe. Vytvorená bola koncom 18. storočia v dielni majstrov kamenárov Belopotockých z Oravského Bieleho Potoka. Nachádza sa na Trojičnom námestí.

Mariánsky stĺp

05. Svätý Ján Nepomucký

Na Trojičnom námestí sa nachádza aj socha svätca, ktorá je osadená na štvorhrannom podstavci ukončenom hlavicou. Zobrazený je klasicky ako kňaz so svojimi mučeníckymi atribútmi. V jednej ruke má kríž a v druhej palmovú ratolesť. Vyhotovený je z jemnozrnného kamenného materiálu. Kompozícia je vytvorená zo samostatných kamenných blokov, architektonických – podstavca a sochy sv. Jána Nepomuckého. Plastika je z konca 18 st. vytvorená v dielni majstrov kamenárov Belopotockých z Oravského Bieleho Potoka.

Ján Nepomucký

06. Kamenné ležiace levy

Sochy kamenných ležiacich levov ( koniec 18. st.) sa pôvodne nachádzali na 2 m vysokých stĺpoch pri vstupnej bráne farského úradu (z roku 1760). Pri rekonštrukčných prácach na farskom úrade a rekonštrukcii farskej záhrady boli v 90-tych rokoch 20. storočia stĺpy odstránené a plastiky umiestnené na nižšie podstavce. Vytvorené sú z jedného kamenného bloku, z jemnozrnného kamenného materiálu - pieskovca. Je to kamenárska práca z dielne rodiny Bielopotockých z Oravského Bieleho Potoka. Nachádzajú sa na Trojičnom námestí.

Levy pri kostole

07. Centrálny kríž v Medvedzí

Kamenný kríž z dielne majstrov kamenárov Belopotockých z Bieleho Potoka na Orave pochádza z konca 18. storočia. Osadený je v areáli cintorína v mestskej časti Medvedzie. Vyhotovený je z jemnozrnného kamenného materiálu. Kompozícia je vytvorená zo samostatných kamenných architektonických blokov (schodiskový stupeň, doska podstavca, trojboký podstavec, driek podstavca so sochou Panny Márie, profilovaná hlavica, kríž s Korpusom, na ktorom sú reliéfne vysekané socha Panny Márie, ukrižovaného Krista a hlavičky anjelikov.

Centrálny kríž v Medvedzí

08. Pútnické miesto Skalka

Otvor v skale „Skalka“ na kaplnku dal vytesať vtedajší richtár okolo roku 1870, neskôr sa kaplnka stala pútnickým miestom. Veriaci sa tu stretávajú pri modlitbách, litániách, krížovej ceste i na slávení svätej omše, ktorá býva na slávnosť Sedembolestnej Panny Márie. V roku 2000 bola vysvätená novopostavená kaplnka aj so sochou Panny Márie a sv. Bernadety. Mesto dobudovalo areál kompletne v roku 2008 vybudovaním prístrešku a prístupovej cesty.

Skalka

09. Kaplnka Panny Márie

Pôvodný objekt bol postavený z kameňa a umiestnený pri kostole sv. Anny v Medvedzí v roku 1923. Počas II. svetovej vojny bola kaplnka zasiahnutá granátom a zničená. Z jej ruín sa podarilo zachrániť nepoškodenú sochu Panny Márie. Po vojne bola na pôvodnom mieste postavená kaplnka, ktorá sa zachovala do súčasnosti. Socha sa dostala do ateliéru Márie Medveckej a Ctibora Belana, kde bola kompletne zrekonštruovaná a vrátená do kaplnky.

kaplnka medvedzie

10. Kaplnka pod Hájom

Jej výstavba siaha odhadom niekde do dokov 1900 – 1910. Modlievali sa tam roľníci počas senných prác a pastieri dobytka. Jej okolie bolo bohaté na čučoriedky. Plocha je teraz zarastená drevinami vo veku 45 až 60 rokov. Smrekovec pri nej je asi poznávací znak a pozornosť pre jeho malý výskyt v lokalite.

10. Kaplnka pod Hájom 1

11. Kaplnka na ulici Farská

Kaplnka

12. Kaplnka v Tvrdošínskej Rovni

Kaplnka v Tvrdošínskej Rovni je udržiavaná a navštevovaná. Jej umiestnenie je nové. Zmena bola pri prestavbe cesty tzv. poľskej zákruty.

roven

13. Zvonica v Medvedzí z roku 1726.

Zvonica v Medvedzí

14. Pieta Sedembolestnej Panny Márie z roku 1749

Pieta Sedembolestnej Panny Márie na Vojtaššákovej ulici patrí ku vzácnym kultúrnym a cirkevným pamiatkam Tvrdošína. Bola postavená 12. augusta 1749. Poškodenú kaplnku a sochu mesto Tvrdošín zreštaurovalo a obnovilo v roku 2009.

14. Pieta Sedembolestnej Panny Márie z roku 1749

15. Kaplnka so zvonicou v Krásnej Hôrke

Je postavená v strede mestskej časti Krásna Hôrka. Ide o relatívne novú multifunkčnú sakrálnu stavbu, ktorá vlastne tvorí aj dominantu tejto časti obce. Obnovená mestom Tvrdošín, ako aj trvale udržiavaná.

zvonicakh

16. Centrálny kríž v Tvrdošíne

Centrálny kríž v TS

17. Kríž pred domom smútku v Krásnej Hôrke

Kríž pri dome smútku v Kr. Hôrke

18. Kríž z 19. storočia (Medvedzie-Štefanov)

Kríž

19. Kríž vo Vojtáškovej z roku 2000

Kríž

20. Kríž na ulici Družstevná

Kríž na ulici Družstevná

21. Kríž nad sídliskom Medvedzie smerom ku Skalke

Kríž

22. Kríž nad Starým Medvedzím

Kríž

23. Prícestný kamenný kríž (1872) stojaci pri ceste v smere od Námestova do Tvrdošína.

Prícestný kamenný kríž stojaci pri ceste v smere od Námestova do Tvrdošína bol pred niekoľkými rokmi autohaváriou zničený. Mesto na svoje náklady ho dalo zreštaurovať, opraviť a zrenovovať kamenárskemu majstrovi do Bieleho Potoka. Kríž bol postavený na pôvodné miesto a tak aj táto vzácna pamiatka ostala zachovaná pre budúce generácie. Podľa nápisu na kamennom podstavci bol kríž na tomto mieste umiestnený 23.mája v roku 1872.

kriz22

24. Kríž v Krásnej Hôrke za riekou Oravou

Kríž

Mesto

Dotácie

Fond na podporu športu

Tabuľa - multifunkčná športová hala s prekrytím

Eurofondy

Eurofondy

Interreg V-A

Interreg V-A

Oznámenie o prerušení dodávky elektriny

Stredoslovenská distribučná a.s.

Preklad (translations)

Aktuálne počasie

<<
>>
dnes, štvrtok 28. 3. 2024
slabý dážď 10 °C 7 °C
slabý dážď, dosť čerstvý južný vietor
vietorJ, 6.04m/s
tlak996hPa
vlhkosť72%
zrážky2.13mm
Mapa webu RSS Verzia pre seniorov

Facebook

Oznamy mestského rozhlasu

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:8
DNES:539
TÝŽDEŇ:3407
CELKOM:2400621

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Partnerské weby