Obsah

Oprava prístrešku na Javorovom vrchu

Typ: ostatné
Prístrešok na dominante mesta na Javorovom vrchu (1 076 m.n.m) neplní ani funkčnú ani estetickú úlohu. Nadšený horolezec, cestovateľ a milovník prírody Milan Džugan sa podujal na organizáciu prípravných prác a výstavbu nového prístrešku.

Zdevastovaný prístrešok je potrebné odstrániť a na jeho mieste postaviť nový. Keďže nejde o jednoduchú a lacnú záležitosť, vyzývame všetkých, ktorí môžu akýmkoľvek spôsobom pomôcť, aby sa obrátili na Milana Džugana, tel.: 0903 501 911, e-mail: dzugan@orava.sk, Ulica M.R.Štefánika 11, Krásna Hôrka. Prvá brigáda pri búraní starého prístrešku bude koncom apríla.

 

Milan Ďzugan zdolal najvyššie vrcholy sveta, má za sebou množstvo adrenalínových zážitkov, láka ho čarokrásna nedotknutá príroda. Pri porovnaní prírodných krás sveta nedá dopustiť na oravskú prírodu. O prianí postaviť nový prístrešok vypovedá jeho vyznanie. Na svojej webstránke: detoxikacnypobyt.sk uviedol: „V polovici februára som začal znova trénovať a najzamilovanejší vŕšok je pre mňa už roky Javorový vrch. Tento raz ma neinšpirovali Himaláje ako minule Everest alebo Cho Oju. Pre zmenu ma láka jedna nemenovaná päťtisícovka.

Sadol som do prístrešku a spomenul som si, že sme tu bivakovali v mínus 20 stupňovom mraze. Keď som sa pozrel na strechu, bola deravá a tak mi napadlo, že by prístrešok bolo dobre obnoviť pre všetkých, ktorí majú radi posedenie na vrchu. Ťažkosti neboli žiadne! Kompetentní páni z urbáru pristupovali k návrhu na opravu veľmi ochotne. Dokonca ponúkli aj pomoc s drevom a dovozom. Ak by sa takto riešili aj iné veci, je radosť vybavovať a konať. Dobrovoľníkov a pomocníkov je však menej, ale sympatizantov je dosť a verím, že v ohlásený deň búrania a stavania prídu aj neohlásení pomocníci. Koľko bude stáť nový prístrešok neviem presne. Odhadujem, že do 2 000 eur. Ja zatiaľ dávam 100 eur a ďalší nemenovaný prispievateľ 200. Iné peniaze zatiaľ nemáme, ale keď je materiál a ochota robiť, treba ich oveľa menej. Zbúrať starý prístrešok by sme chceli v niektorú sobotu koncom apríla, no všetko závisí od počasia. Potrebujeme tesára, alebo niekoho kto má skúsenosti so stavbou prístrešku. Taktiež strešnú krytinu, stoly a lavice, betónové kocky, farbu a podobne. Bolo by dobré urobiť aj malé ohnisko z kameňa a dve-tri lavice k nemu. Dobrovoľníci ozvite sa! Evidujeme a vítame každú, aj malú pomoc. Už sa teším na spoločné stretnutia tam hore - na Javore, možno aj s piesňami, ktoré budú znieť dolinami. Horám zdar a vďaka…“


Vytvorené: 1. 4. 2019
Posledná aktualizácia: 5. 4. 2019 09:31
Autor: