Mesto Tvrdošín - Zjednodušená verzia stránok
Nastavenie veľkosti písma
+

Aktuality - OBCHVAT MESTA SA MÔŽE ZAČAŤ STAVAŤ

r3

Vizualizácia cesty R3

Výstavba dlho očakávaného obchvatu nášho mesta môže začať čo nevidieť. 

Táto téma nás v uplynulých rokoch veľmi zaujímala najmä preto, že dopravná situácia cez naše mesto je už naozaj neúnosná a nebyť dvoch kruhových križovatiek, tak tu máme už dávno dopravný kolaps. 

Už pred výstavbou obchodného domu TESCO primátor dal projektantom základnú požiadavku, že musí byť vyriešená doprava pre sídlisko a musia navrhnúť a zrealizovať kruhovú križovatku, aj keď boli priestorové problémy. Podobná situácia v tom čase začala byť aj na križovatke pri kostole.

Zhoda náhod, že vtedajší riaditeľ Slovenskej správy ciest bol bývalý spolužiak primátora z vysokej školy ,,tak, ako to v živote býva“ naviac v tom čase bol primátor poslancom NR SR, tak to nebolo až také ťažké, splniť mu túžbu nášho mesta. ,,Kruhová križovatka nielenže zlepšila dopravnú situáciu v meste, ale zmenila k lepšiemu aj naše centrum mesta novými chodníkmi, autobusovými zastávkami či celkovým dotvorením podmienok pre chodcov. Aj keď sa doprava cez mesto čiastočne zlepšila, pribúdajúce kamióny a nákladná doprava stále viac a viac nám znepríjemňujú život. O obchvatoch miest a obcí na Orave sa hovorí už aspoň 30 rokov,“ dopĺňa primátor. Boli síce postupne riešené bodové problémy v Dolnom Kubíne či Oravskom Podzámku,  no ostatné obce, ale aj naše mesto si dopravnú záťaž muselo ešte vytrpieť. ,,Bolo to množstvo rokovaní, spracovaných štúdií, množstvo prísľubov, dokonca v roku 2010 sa po ukončení obchvatu Trstenej mali stavbári iba presunúť do Tvrdošína. Nestalo sa, pri- šli nové voľby, nový minister dopravy (nominant za KDH) a hneď sa zmenili priority výstavby ciest, ktoré presunul na východné Slovensko, odkiaľ on pochádzal. Ani po ďalších voľbách, kedy nastúpila jednofarebná vláda SMER-u sa situácia nezmenila, Orava nemala nikoho vo vláde ani v parlamente. Po roku 2016 sa postupne ľady pohli a začali sme tlačiť na novú koaličnú vládu, ktorá dala prísľub,“ hovorí primátor. ,,Verím, že sa to konečne podarilo, obnovilo sa stavebné povolenie, vlastníkom doplatili za pozemky a bol spustený proces verejného obstarávania na dodávateľa, ktorý bol ukončený pred niekoľkými dňami. Ostáva už iba procesne vyhodnotiť tieto skutočnosti a výstavba obchvatu môže začať.

Tu je potrebné ešte doplniť dôležitú skutočnosť, že štát zatiaľ nenašiel peniaze na výstavbu, no Národná diaľničná spoločnosť dala záruku, že stavbu bude financovať a štát, t.j. ministerstvo financií jej to niekedy prefinancuje. Ostáva iba veriť a trpezlivo čakať, podľa odhadov výstavby 2 roky, kedy začnú obchádzať naše mesto kamióny a Tvrdošín na cestách bude bezpečnejší,“ primátor doplnil tieto, pre naše mesto celkom dobré správy.

Vizualizácia cesty R3 Tvrdošín - Nižná.r3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prílohy

r3 vizual.pdf

r3 vizual.pdf
Typ súboru: PDF dokument, Veľkosť: 19,23 MB
Dátum vloženia: 19. 3. 2018 0:00
Autor: Správca Webu