Obsah

Pamiatky

Sakrálne stavby

# A Á Ä B C Č D Ď DZ E É F G H CH I Í J K L Ĺ Ľ M N Ň O Ó Ô P Q R Ŕ S Š T Ť U Ú V W X Y Ý Z Ž
kaplnka medvedzie

Kaplnka Panny Márie

Veľmi pekná, obnovená kaplnka je situovaná veľmi blízko cesty, ktorá bráni jej zvýšenej a bezpečnej návštevnosti. Pozornosti neujde stála starostlivosť o ňu a v nej neustále obnovovaná výzdoba.

Kaplnka pod Hájom

Jej výstavba siaha odhadom niekde do dokov 1900 – 1910. Modlievali sa tam roľníci počas senných prác a pastieri dobytka. Jej okolie bolo bohaté na čučoriedky. Plocha je teraz zarastená drevinami vo veku 45 až 60 rokov. Smrekovec pri nej je asi poznávací znak a pozornosť pre jeho malý výskyt v lokalite.

skalka

Kaplnka Skalka

Pútnické miesto v prírode nám ponúka možnosť prežiť modlitbu netradičným spôsobom. Veriaci sa radi stretajú na modlitbách svätého ruženca, litániách, krížovej cesty i na slávení svätej omše, ktorá býva na slávnosť Sedembolestnej Panny Márie. V roku 2000 bola vysvätená novopostavená kaplnka aj so sochou Panny Márie a sv. Bernadety. Mesto dobudovalo areál kompletne v roku 2008 vybudovaním prístrešku a prístupovej cesty.

zvonicakh

Kaplnka so zvonicou

Je postavená v strede mestskej časti Krásna Hôrka. Ide o relatívne novú multifunkčnú sakrálnu stavbu, ktorá vlastne tvorí aj dominantu tejto časti obce. Obnovená mestom Tvrdošín, ako aj trvale udržiavaná.

roven

Kaplnka v Tvrdošínskej Rovni

Kaplnka v Tvrdošínskej Rovni je udržiavaná a navštevovaná. Jej umiestnenie je nové. Zmena bola pri prestavbe cesty tzv. poľskej zákruty.

kostolikkh

Kostol Božského Srdca Ježišovho

V mestskej častí Krásna Hôrka sa nachádza kostol Božského Srdca Ježišovho, ktorý bol postavený v roku 1890. Kostol stojí pri hlavnej ceste na začiatku Krásnej Hôrky. Mesto Tvrdošín v roku 2002 upravilo okolie kostola a v roku 2006 doplnilo stavbu o drevený prístrešok.

kostolimedv

Kostol sv. Anny

V mestskej časti Medvedzie sa nachádza kostol sv. Anny. Tento kostol si veriaci z Medvedzia postavili v roku 1923.

kostolikorav

Kostolík sv. Anny v Oraviciach

Kostolík bol postavený občanmi Tvrdošína - urbárskymi spoluvlastníkmi v rokoch 1817-1820, obnovený v roku 1864. Slúžil na večerné, nedeľné a sviatočné modlitby a ráz v roku na sviatok sv. Anny je tu slúžená odpustová svätá omša. Nachádza sa v mestskej časti Tvrdošína v Oraviciach. Vzhľadom na to, že ho občania vystavili svojpomocne, je relatívne mohutný, kvalitný, s pekne zdobeným interiérom a novým exteriérom.