Vyhľadávanie:

Mesto Tvrdošín

23.-24.7.2016 Skončili sa 26. Folklórne slávnosti pod Osobitou

V dňoch 23.-24.júla 2016 sa v prírodnom amfiteátri uskutočnil už XXVI. ročník Folklórnych slávností pod Osobitou v Oravicach.

Najväčšie letné kultúrne podujatie  v Oraviciach  26. Folklórne slávnosti pod Osobitou sa konali 23. a 24. júla v prírodnom amfiteátri pri mestských kúpaliskách.

Programovú skladbu tohtoročných folklórnych slávností tvorilo celkom 10 scénických vystúpení nielen z regiónov Slovenska, ale aj zo zahraničia. Sobotný program sa začal vystúpením speváckej skupiny Radosť z Tvrdošína. Po nej nasledovalo vystúpenie sólistu na fujare a píšťalách Imiho Oravca z Košíc a Folklórneho súboru Mostár z Brezna, ktorý sa predstavil s tradičnými piesňami a tancami z Horehronia a Podpoľania. Nechýbala ani ochutnávka zahraničného temperamentu v zastúpení krajanov z Maďarska, Rumunska a ďalekého Izraela.

Nedeľný program sa začal slávnostnou odpustovou sv. omšou v amfiteátri, ktorú celebroval Vdp. František Trstenský - rodák z nášho mesta.

Ten v úvode svätej omše najprv pozdravil a prihovoril sa ku všetkých prítomným: „Ešte veľa pekných vecí nás dnes čaká na tomto mieste, ale svätá omša, to je tá najkrajšia časť tohto dňa. Pretože, hoci sme tu veriaci z rôznych kútov sveta, spolu sme bratia a sestry a to z nás robí jednu rodinu. Som potešený z toho, že toto krásne prostredie nie je len miesto oddychu, ale že si ľudia našli čas aj pre Pána Boha, pre svätú omšu. Prepojením prostredia a svätej omše tak vznikol Boží chrám v prírode.“

Po odpustovej svätej omši sa v amfiteátri rozozvučali goralské piesne v podaní našich poľských susedov z Kościeliska. Z Východnej dievčatá, ženy i mládenci predviedli tance regiónu spod Tatier. Krajania Slováci z folklórnych súborov Cerovina z Rumunska, Hora Rishonim, Jeruzalem z Izraela a Szivarvany Dúha z Maďarska nám vo svojich vystúpeniach predstavili prvky ich kultúr a zvykov. Sólistu na fujare Imiho Oravca vystriedala Ľudová hudba Spod Vintišky a skupina Nižná Ves z Nižnej.

Nedeľný program vygradoval vystúpením známeho folklórneho súboru Rozsutec zo Žiliny, ktorý žne úspechy na medzinárodných scénach. Predstavili sa galaprogramom Ľúbezná krása. So súborom je od jeho založenia neodmysliteľne spojená originálna terchovská muzika, spev a tanec. Takmer 60-členný kolektív mladých ľudí pracuje v súčasnosti pod taktovkou vedúceho súboru a choreografa Štefana Muchu a umeleckého šéfa Tibora Mahúta.

VIDEO z Folklórnych slávností .

FOTOGALÉRIA - 23.7.2016 SOBOTA 1,  SOBOTA 2

FOTOGALÉRIA - 24.7.2016 NEDEĽA 1,  NEDEĽA 2