Vyhľadávanie:

Mesto Tvrdošín

29.4.2016 Mestský máj nech vám dopraje veľa lásky

Stavanie mája má svoju tradíciu už od stredoveku. Vtedy malo symbolizovať víťazstvo jari nad zimou, či ochraňovať domovy pred zlými duchmi a chorobami. Do podoby, ako ho poznáme dnes sa vyvinulo až neskôr.

 

 

Máj je mesiac lásky. Prebúdza sa príroda, slnko je na oblohe dlhšie a jasnejšie, aj duša človeka je plná pozitívnej energie. Chce ľúbiť a byť ľúbená. Máj má teda v dnešnom prenesenom význame symbolizovať lásku. Jej čistotu, harmóniu i farebnú rôznorodosť. Veď aj tradícia ako ju poznáme sa opiera o ten najvrúcnejší cit, keď chlapci stavali máje svojim milým, súcim na vydaj. A hoci dnes už máj venuje konkrétnej osobe málokto, význam tradície zachováva celé mesto pri tom jednom, najvyššom, čo sa tak pyšne týči nad námestím. V sprievode ľudovej piesne, melódie a detského tanca sme si ani tento rok nezabudli pripomenúť že mať rád vôbec nie je zložité, a že práve toto je podstatou ľudského bytia.

Zachovávaním tradícií sprítomňujeme kus histórie. Učíme svoje deti vážiť si domovinu aj zvyky, ktoré robia z ich rodnej zeme výnimočné miesto na zemi. Učíme ich ľúbiť nielen seba a svojich blízkych, ale aj svoj kraj, mesto...

FOTOGALÉRIA

VIDEO