Vyhľadávanie:

Mesto Tvrdošín

15.9.2015 Na Skalke sme si uctili patrónku Slovenska

Slováci k Panne Márii oddávna prechovávajú osobitnú úctu a dôveru v trápeniach. Pápež Pius XI. vyhlásil v roku 1927 Sedembolestnú Pannu Máriu za patrónku Slovenska. Pripomíname si ju 15. septembra.

Na začiatku minulého storočia dal Medvecký richtár, Juraj Mevecký Ollo, vytesať do skaly nad dedinou otvor pre sochu Panny Márie. Už v tomto období sa na tomto mieste zvanom Skalka schádzali veriaci aj pútnici. Každý rok tu chodili procesie a slúžili sa sväté omše. Tradícia uctenia si patrónky pretrváva do dnešných dní a aj tento rok sa tu stretli veriaci z našej farnosti a blízkeho okolia. Toto pútnicke miesto nášho mesta sa už stalo akousi oázou zmierenia a pokoja pre všetkých nás, ktorí sa tam schádzame a veríme, že aj v ďalších rokoch tu budeme nachádzať duchovné povzbudenie do nášho života.

FOTOGALÉRIA

Biela farba liturgického rúcha kňaza je symbolom svetla, čistoty, dokonalosti, radosti a oslavy. A taká bola aj bohoslužba na Skalke, ktorú celebroval kaplán František Janečko. Bola oslavou viery v lásku najsvätejšej matky, ku ktorej sa utiekame v čase svojho trápenia i ďakujeme za všetky radosti každodenného života.

Rok čo rok sem prichádza viac návštevníkov, a to nielen počas slávenia svätej omše vo sviatok Sedembolestnej Panny Márie, ale aj v priebehu celého roka. Niekto na tomto mieste nechá dušu pookriať v tichej modlitbe, iný sem zas príde za účelom vyfotografovať symbol ochrany týčiaci sa nad mestom. V tom sa odráža snaha mesta venovať tomuto areálu pozornosť. Esteticky upravené a drevenými sochami dotvorené okolie robí zo Skalky malé oravské pútnicke miesto.