Vyhľadávanie:

Mesto Tvrdošín

8.3.2015 Stopa bez hraníc za účasti prezidentov

Nestáva sa často, že v našom regióne môžeme privítať prezidenta. Podujatie Stopa bez hraníc, ktoré sa uskutočnilo v nedeľu 8. marca 2015 sa tešilo účasti najvyšších predstaviteľov dvoch národov – Slovenska a Poľska, Andreja Kisku a Bronisłava Komorowského.

Po dvoch rokoch sa tak v Oraviciach opäť stretli najvyšší predstavitelia štátov, ktoré sú aj vďaka cezhraničnej spolupráci úzko prepojené. Témou rozhovorov bola aj táto spolupráca dvoch štátov ale aj našich regiónov počas minulých i súčasného programovacieho obdobia.

„Toto stretnutie len potvrdzuje naše výborné vzťahy medzi Slovenskom a Poľskom a práve takéto projekty bez hraníc, ako majú názov aj tieto preteky, sú práve tým symbolickým vyjadrením toho, aké naše vzťahy sú a ako by sme ich aj do budúcnosti mali rozvíjať,“ povedal slovenský prezident Andrej Kiska. „Slováci sú spolu s Čechmi pre Poliakov nielen najbližšími, ale dlhodobo aj najvyššie hodnotenými susedmi. Základom je výborná spolupráca nielen na štátnej, ale predovšetkým na regionálnej a miestnej úrovni,“ dodáva poľský prezident.  Príkladom úspešnej cezhraničnej spolupráce sú zrealizované projekty gminy Kościelisko a mesta Tvrdošín, ktoré zmazávajú pomyselnú hranicu medzi dvoma národmi. Dôkazom je aj toto podujatie, ktoré spoločne organizujú lyžiarske strediská na oboch stranách hraníc.

„Prítomnosť najvyšších predstaviteľov sa pomaly stáva tradíciou, hoci to nemôžeme považovať za samozrejmosť. Je to pocta, že práve Oravice sa stali miestom pre ich spoločné stretnutie. Pre občanov nášho mesta a regiónu je to tiež možnosť osobne sa stretnúť s čelnými predstaviteľmi oboch národov. Taktiež možnosť predstaviť úspechy regiónu samotnému prezidentovi sa nenaskytne každý deň. Máme príležitosť poukázať na to, že myšlienka cezhraničnej spolupráce úspešne prináša výsledky a že možnosť zveľaďovať dva prihraničné regióny má význam predovšetkým kvôli ľuďom, ktorí si tak nie sú navzájom cudzí.“ povedal primátor I. Šaško.

Najlepší účastníci si priamo z rúk prezidentov prevzali ocenenia.

FOTOGALÉRIA