Vyhľadávanie:

Mesto Tvrdošín

27. - 28.7.2013 FOLKLÓRNE ORAVICE

Vydarené slávnosti pod Osobitou FOTOGALÉRIA: sobota,  nedeľa.

 

Dva dni sa v Oraviciach spievalo, tancovalo a hralo. Sobota tentoraz patrila dychovke Tvrdošanka, ktorá roztočila kolotoč dobrej zábavy a humorného slová v podaní speváka Jozefa Kubalu. Potom už na scénu pred zaplnený areál prišli Andrea Fischer a Otto Weiter so svojimi známymi hitmi. Dobre bolo po rokoch si vypočuť pesničky „Otvárajte kasíno, Pri jednej plavovláske, či novšie o rybároch, na ktorých sa zabávali nielen naši spoluobčania, ale aj návštevníci z okolitých obcí a zahraničia, Poľska, Česka a Nemecka. Záver sobotňajšieho bloku opäť patril našej dychovke, ktorá si zahrala aj zaspievala s O. Weiterom a A. Fischer.

Slávnostnú odpustovú sv. omšu pred hlavným nedeľným programom celebroval správca farnosti Ján Marhefka, ktorý okrem iného vo svojej kázni zdôraznil význam rodiny v súčasnosti.

Ešte pred hlavným programom sme si mali možnosť vychutnať vystúpenie a spev najmladšej účastníčky, huslistky a speváčky z nášho mesta Anežky Kurajdovej. Po jej pekných melódiách sa ku prítomným divákom prihovorili primátor I. Šaško a wojt Gminy Koscielisko, ktorí oficiálne otvorili Slávnosti pod Osobitou, ktoré sa v tomto prostredí konali už po 23-kráta milovníci folklóru od tých najmladších až po tých najstarších si tu prišli na svoje.

Hlavný program začala rezká Goralská ľudová muzika z Hladovky, ktorá odštartovala pestrofarebnú prehliadku ľudového folklóru. Ani v tomto roku nechýbali na vystúpení naši krajania tentoraz z Maďarska z obce Mlynky Pilišské trio, ktorí sa predstavili hudobno-tanečným programom z Piliša.

V ďalšom programovom bloku sme mali možnosť vidieť zvyky a vypočuť si tance a spevy z okolia Obýc v podaní FS Drieňovanka zo Zlatých Moraviec, ktorí prítomných pobavili aj šťavnatým humorným slovom. Akéže by to boli slávnosti pod Osobitou, keby v nich nevystúpila Terchovská muzika, tentoraz to bol súbor Pupov, ktorý je pomenovaný podľa názvu kopca, pod ktorým sa narodil legendárny hrdina Juraj Jánošík. V jeho podaní sme si vypočuli rezké melódie a piesne o legendárnom hrdinovi Jánošíkovi, ale aj ľúbostné, svadobné, zbojnícke z domáceho terchovského regiónu, hornej Oravy, Horehronia a iných oblastí Slovenska.

„Oči, oči, čierne oči..., touto známou pesničkou sa na úvod predstavila Balocká cigánska muzika z Čierneho Balogu spod Poľania a ich ďalšie cigánske spevy rozospievali a roztancovali početné publikum, ktoré i napriek horúcemu slniečku ostalo v amfiteátri. Mnohí sa naopak chladili v blízkom lese, kde si tiež vychutnávali folklórne vystúpenia jednotlivých skupín.

Záverečný dvojblok patril folklórnemu súboru Poľana zo Zvolena a FS Váh, ktorí svojou kytičkou tancov a spevov predviedli prítomným divákom pekné ľudové hudobné umenie v ktorom predstavili jedinečnú pokladnicu ľudovej tvorby zo svojich regiónov. Dvojdňová pestrosť hudobných žánrov počas slávnosti doslovne nasýtila všetkých tých, ktorí v tomto čase zavítali do Oravíc. Príjemné strávený víkend v Oraviciach umocnilo aj  pohostenie s chuťou pečenej klobásky, kúpanie a dopravu, ktorú pre svojich občanov hradilo mesto. V tomto roku účinkujúcim, organizátorom a divákom vyšlo tiež počasie i keď ortuť teplomera sa vyšplhala poriadne vysoko i napriek tomu mnohí vydržali na folklóre do konca.