Vyhľadávanie:

Mesto Tvrdošín

8.10.2012 Beseda so spisovateľkou Máriou Ďuranovou

V pondelok 8. októbra 2012 sa uskutočnila beseda so slovenskou spisovateľkou Máriou Ďuranovou, ktorá je autorkou románov o ženách. Knihy, ktoré napísala: Stálo to za to, Teraz to už viem, Za všetko sa platí, Už sa nebojím, Nikdy nie je neskoro. Beseda bola spojená s autogramiádou. FOTOGALÉRIA.

Mária ĎURANOVÁ

Narodila sa 30.7.1967 v Žiline.

Autorka priznáva, že keď sa pustí do písania, nezastaví ju nikto. Tvorí dlho do noci, a pri hľadaní inšpirácie sa často duchom neprítomná prechádza po izbe. Vtedy ju nesmie nikto vyrušovať. Jej knihy sú realistické, hlavné hrdinky sú ženy bojujúce s problémami života. Veľké romantické zápletky v knihách od M. Ďuranovej nenájdete. Sama ich totiž nerada číta. 

Napísať knihu bol autorkin dlhoročný sen. „Neverila som, že by sa mi niekedy mohol splniť,“ hovorí Mária Ďuranová. Jej spisovateľské začiatky siahajú k článkom do regionálnych novín. „Bola som dopisovateľkou, neskôr mi dokonca ponúkli miesto redaktorky. Ale, keďže ma moja terajšia práca v oblasti kultúry dostatočne napĺňa, odmietla som. Robila som články, rozhovory so zaujímavými Kysučanmi, žijúcimi v zahraničí. Bola som prekvapená, kde všade naši rodáci žijú... Neustále však vo mne vrela myšlienka napísať vlastnú knihu. Až som si raz povedala, že to vyskúšam.“
 
Napísala knihu o alkoholičke, ktorá sa vylieči zo svojej závislosti. Už po dvoch dňoch sa spisovateľke ozvali z vydavateľstva. Kniha Stálo to za to mala mimoriadny úspech. Museli robiť jej dotlač. Druhé knižné dielo Nikdy nie je neskoro je príbehom sklamanej ženy, ktorá cíti, že jej život uteká pomedzi prsty. Rozhodne sa ísť za priateľkou do Londýna, kde s nadšením nasáva atmosféru veľkomesta, naberá odvahu a chytí svoj osud pevne do vlastných rúk.  

„Moje knihy sú zo života. Aj keď je v každej z nich rozobratý vzťah, nie je stredobodom pozornosti. Dôležitá je hlavná hrdinka. Príbehy nie sú veľmi romantické. Skôr realistické, ale nie autobiografické. Niektorým črtám z vlastného života sa však nevyhnem. Hlavná hrdinka pije kávu s mliekom, lebo aj ja ju mám rada. Odcestuje do Londýna, lebo aj ja som tam bola. Ale svoje životné zážitky v knihách nespomínam,“ prezrádza Mária.

Zásadný rozdiel medzi jej prvou a druhou knihou je v skúsenostiach. „Človek sa stále učí. Druhá kniha je vycibrenejšia a tretia sa mi zdá najlepšia. Nechcem, aby moje príbehy splynuli do jedného. Budem sa snažiť, aby každá moja knižka bola iná.“ Autorka priznáva, že keď sa pustí do písania, musí mať všetko rýchlo hotové. Vlastná netrpezlivosť ju poháňa vpred. Medzi jednotlivými knihami nemala pauzu. „Hneď ako mi vzali rukopis, vrhla som sa na ďalší príbeh. Niekedy píšem aj viac večerov za sebou. A keď som v práci, tak tvorím do dvanástej v noci. Ale dlhšie už nevládzem,“ smeje sa M. Ďuranová.  

Téma pre dospelých je autorke bližšia ako príbehy pre deti. „Uvažovala som, že napíšem aj detskú knižku, ale zatiaľ sa na to necítim. Neviem, či by som sa z tohto dospelého veku ešte dokázala preniesť do detského sveta. Navyše si nemyslím, že som až taká zdatná spisovateľka, aby som si mohla vyberať rôzne žánre. Som rada, že mi vôbec niečo vyšlo.“
 

Mladým spisovateľským talentom, ktoré sa chcú presadiť autorka radí: „Treba stále písať a posielať materiály do vydavateľstiev. Netreba sa báť a vzdávať, ak vám rukopisy vrátia späť. Vydavateľstiev je veľa a šťastie treba skúsiť všade.“ Podľa Márie Ďuranovej majú slovenské knihy šancu presadiť sa na knižnom trhu pred zahraničnými bestsellermi. „Knižky od slovenských spisovateliek sú naším čitateľkám bližšie. Sú to obyčajné príbehy zo života. Možno nie sú také hodnotné ako od Hemingwaya, ale napísali ich talentované ženy. Aj keď čítam knihy od zahraničných autorov, preferujem slovenských,“ hovorí autorka, ktorá nemá v láske rozsiahle ľúbostné romány. „Niektorí si myslia, že čítanie je strata času. Že ľudia sa pri knižke viac venujú osudom postáv a vlastný život im v tej chvíli uniká. To nie je pravda. Knihy sú výborný relax. Lepší ako televízia, počítač, či nakupovanie. To viem z vlastných skúseností,“ dodáva na záver autorka.

 TVORBA:

- STÁLO TO ZA TO (Motýľ 2006)

- NIKDY NIE JE NESKORO (Motýľ 2007)

- TERAZ TO UŽ VIEM (Motýľ 2007)

- ZA VŠETKO SA PLATÍ (Motýľ 2008)

- UŽ SA NEBOJÍM