Vyhľadávanie:

Mesto Tvrdošín

30.9.2012 BURZA ZBERATEĽOV

 

Mesto Tvrdošín a Klub zberateľov zorganizovalo 20. jubilejné stretnutie zberateľov, ktoré sa uskutočnilo v nedeľu 30. septembra 2012 vo Veľkej sále nad hasičmi v Tvrdošíne. FOTOGALÉRIA.

Jubilejné stretnutie zberateľov

Vo Veľkej spoločenskej sále nad hasičmi sa 30. septembra 2012 už po dvadsiatykrát stretli zberatelia z Bratislavy, Košíc, Ružomberka, Liptovského Mikuláša, Žiliny, Kysuckého Nového Mesta a samozrejme aj z nášho okresu.

„Príjemne ma prekvapila početná účasť je tu vyše sto ľudí aj s predávajúcimi, niektorí prišli prvýkrát. Je to druhá najvyššia účasť za uplynulých dvadsať rokov o niečo viac ich bolo na desiatom ročníku. A o to nám hlavne vždy išlo s Jurajom Stráňankom, aby sa tu prišli pozrieť hlavne domáci so svojimi deťmi a tak im ukázali, že voľný čas sa dá tráviť aj inakším spôsobom, ako len pred počítačom. Ak mi vydrží zdravie, tak by som chcel tieto burzy robiť ešte aspoň desať rokov,“ povedal nám na úvod  dlhoročný hlavný organizátor a predseda Numizmatického krúžku Nižná-Tvrdošín Tibor Verzál. V krúžku z hornej Oravy sa stretáva takmer dvadsať aktívnych zberateľov.

Medzi štyrmi domácimi zberateľmi nechýbal ani nováčik Peter Rožek zo sídliska Medvedzie, ktorý na burze ponúkal na predaj časť minci a bankoviek z rôznych krajín. Ako nám Peter povedal tejto záľube sa venuje vyše štyroch rokov, no ten, kto videl jeho zbierku bol milo prekvapený, že za tak krátky čas dokázal zhromaždiť toľko zaujímavých exemplárov.

Krátko po ôsmej zberatelia už mali vystavené svoje zbierky, obiehali susedné stoly a rozohrávali série výmenných vyjednávaní. V ponuke figurovali historické hodiny, poštové známky, mince, bankovky, obaly na písomnosti, telefónne karty, vyznamenania, medaily, jelenie parožie, vojenské pracky, bodáky, porcelán a ďalšie zaujímavé veci. Ťažko sa dá odpovedať na otázku, čomu sa má človek venovať, pretože zberatelia sa špecializujú na najrôznejšie oblasti a v rôznych životných etapách sa objekt ich záujmu mení. Pre burzu v Tvrdošíne je charakteristické, že väčšina účastníkov sa na ňu opakovane vracia. To isté možno povedať o návštevníkoch, i keď mesto ako spoluorganizátor nepredpokladá, že podujatie by mohlo niekedy lámať rekordy v návštevnosti. Je určené predovšetkým tej časti verejnosti, ktorá má zmysel pre všetko pekné, zaujímavé a hodnotné.

„Pre našich spoluobčanov plánujeme usporiadať výstavu s náboženskou tematikou, ktorú chce verejnosti pri životnom jubileu prezentovať Juraj Stráňanek, len pre zaujímavosť uvediem, že vo svojej zbierke má vyše dvetisíc pohľadníc kostolov z rôznych európskych miest a iné zaujímavé veci. Doteraz sme pre verejnosť v našom meste usporiadali už šesť výstav,“ povedal nám záverom T. Verzál, ktorý nezabudol poďakovať, že mesto im pri týchto akciách vždy vychádza v ústrety. 

Zberateľstvo by sme mohli prirovnať k nejakej posadnutosti, ktorá neuhasína v žiadnom veku, ba práve naopak, čím je človek starší, tým viac sa snaží uhasiť svoju túžbu a zohnať do svojej zbierky aj nemožné.