Vyhľadávanie:

Mesto Tvrdošín

28.-29.7.2012 XXII. FOLKLÓRNE SLÁVNOSTI POD OSOBITOU V ORAVICIACH

 

Mesto Tvrdošín organizovalo v Oraviciach folklórne slávnosti. Tohto roku sa uskutočnili XXII. Folklórne slávnosti pod Osobitou v Oraviciach v sobotu 28. júla a v nedeľu 29. júla.

FOTOGALÉRIA SOBOTA,

FOTOGALÉRIA NEDEĽA.

Projekt realizovaný s finančnou podporou Žilinského samosprávneho kraja.

 

Nový amfiteáter v Oraviciach „pokrstili“ aj Zlaté husle

V sobotňajšom podvečernom programe (28. 7.) v novom prírodnom amfiteátri v Oraviciach, na XXII. Folklórnych slávnostiach pod Osobitou sa prítomným divákom predstavil Folklórny súbor Váh z Liptovského Mikuláša v programe s názvom „Od prameňov Váhu“ a súbor „SKUS „Fraňo Strapač“ z Markovca z Chorvátska. Toto vystúpenie bolo akousi generálnou skúškou a pozvánkou na nedeľné finále. Podujatiu v sobotu prialo počasie, prognóza na nedeľu však nebola najpriaznivejšia, deň však začal príjemne a Oravice sa „zobudili“ do pekného dňa a postupne sa začal amfiteáter napĺňať „domorodcami“, návštevníkmi z okolitých obcí, ale aj hosťami zo zahraničia, aby sa spoločne pobavili pri dobrom folklóre, ktoré pre nich pripravilo naše mesto.

V pestrej programovej kytici sa predstavilo viacero folklórnych súborov a ľudových muzík rôzneho ľudového žánru zo Slovenska, Poľska, Čiech, či z Chorvátska. Folklórne podujatie začalo už o jedenástej hodine dopoludnia slávnostnou odpustovou sv. omšou, ktorú v zaplnenom prírodnom amfiteátri celebroval spišský diecézny biskup Štefan Sečka.

Po nich sa na javisku predstavil prvý bonbónik nedeľného programu Zlaté husle a sólisti Lúčnice v programe „Z tej doliny na tú“. Úderom trinástej hodiny folklórne slávnosti otvorili zvuky trombit v podaní Haniaczykowcov zo Zakopaného a potom už Gustáv Socháň pozval na tribúnu primátora mesta Ivana Šašku a wojta Gminy Koscielisko Bogdana Pitońa, ktorí divákov pozdravili krátkymi príhovormi.

Po nich sa už začal odvíjať v prírodnom amfiteátri ďalší kultúrny program. Ako prví sa predstavili naši krajania z Podwilku z Poľska spevácka skupina Ondrejko a Ľudová hudba Krištofa Pieronka, ktorých vystúpenie prerušil dážď. Našťastie netrval dlho, vyšlo aj slniečko a program pokračoval vystúpením krajanov z Chorvátska, kde sa predstavil súbor SKUS „Fraňo Strapač“ z Markovca svojou spevacko-tanečnou zložkou. Nasledovalo vystúpenie ľudovej speváčky Katky Rosinovej z Dubnice nad Váhom. Za nimi prišiel na rad folklórny súbor Goral zo Suchej Hory, ktorý sa predstavil svojimi typickými goralskými tancami a piesňami. Posledným zahraničným účastníkom, ktorý sa v nedeľu predstavil bol folklórny súbor Suszanie z Hornej Suchej z Česka, ktorý vo svojom programe ukázal zvyky, rituály, autentické tance a ľudové piesne z oblasti tešínskeho Sliezska.

Záver patril folklórnemu súbor Zemplín z Michaloviec, ktorý vo svojom galaprograme s impozantnými hudobnými úpravami pôvodných ľudových melódií predviedol nádherné spevácko-tanečné vystúpenie. Mali sme tak možnosť vidieť kultúrne dedičstvo zemplínskeho regiónu, ale aj tradičné tance, piesne a zvyky pochádzajúce z ostatných slovenských regiónov.