Vyhľadávanie:

Mesto Tvrdošín

22.7.2012 FORDYCH Tvrdošín a Krajská súťaž

 

Mesto Tvrdošín uskutočnilo VII. ročník festivalu malých dychových hudieb FORDYCH Tvrdošín a krajskú súťaž malých dychových hudieb, ktorý sa uskutočnil v nedeľu 22. júla 2012 na Michalskom námestí na Medvedzí. FOTOGALÉRIA.

Zlaté pásmo pre našu dychovku

Nedeľné popoludnie (22.7.) na Michalskom námestí patrilo už tradične dychovým kapelám, ktoré sa tu zišli na siedmom ročníku festivalu malých dychových hudieb. Fordych Tvrdošín bol tentoraz nielen prehliadkou kapiel a spevákov, ale prvýkrát sa tu uskutočnila krajská súťaž dychových kapiel zo Žilinského kraja, ktorej sa zúčastnilo päť kapiel, čo bolo milým prekvapením pre výkonného tajomníka P ZHDS Jána Jamrišku.

Po úvodnej slávnostnej fanfáre v podaní domácej Tvrdošanky a slove moderátorky podujatia Eleny Balekovej sa ku kapelám prihovoril primátor mesta Ivan Šaško, ktorý v krátkosti uvítal prítomné kapely i ostatných návštevníkov. Zároveň poprial všetkým, ktorí merali cestu na Michalské námestie, aby na tomto nedeľnom popoludní strávili príjemnú zábavu pri dobrej dychovej hudbe.

Viaceré kapely zo žilinského kraja si prišli zmerať sily a formu na súťaži malých dychových hudieb. Súťažnú prehliadku začala svojim vystúpením naša dychovka, pokračovala Nová Kysučanka, po nich sa predstavili Senioranka a Fatranka zo Žiliny a krajskú súťažnú prehliadku zavŕšil Malý dychový orchester z Liptovského Mikuláša. Kým porota pod vedením jej predsedu Jána Jamrišku sumarizovala výsledky na námestí zneli tóny Parafialnej Orkiestry Dęta z Laskowej z Poľska, pod vedením jej kapelníka Romana Kogutowicza.

„Musím povedať, že v Tvrdošíne sa nám páči, opäť sme sa tu stretli so známymi, vypočuli si niektoré kapely, zahrali a taktiež ďakujeme mestu za to, že sme mohli stráviť príjemný čas aj vo vašich termálnych bazénoch,“ poznamenal R. Kogutowicz.

Ako hosť tentoraz vystúpila Sebedražská kapela, ktorá hráva pri rôznych príležitostiach ale zúčastňuje sa aj prehliadok a festivalov dychových hudieb na Slovensku, či v Českej republike. Okrem ľudových piesní má Sebedražská kapela v repertoári aj operetné, muzikálové, či filmové skladby, čo sme si mali možnosť vypočuť aj na našom festivale.  

Kapely však už netrpezlivo očakávali verdikt poroty, ktorý určil víťaza. V zlatom pásme Cum Laude sa umiestnila Fatranka zo Žiliny, ktorá bude Žilinský kraj zastupovať na celoštátnej prehliadke. Dobre si počínala aj naša dychovka, ktorá sa umiestnila na druhom mieste v zlatom pásme, získala tiež cenu za najlepšiu interpretáciu povinnej skladby. Milým prekvapením bol výkon našej najmladšej speváčky, šesťročnej Zuzky Kolejákovej, ktorá si  odniesla jednu z cien za spevácky výkon. Ceny víťazom odovzdávali J. Jamriška a predseda Z DHS ŽSK Daniel Koleják.  

Prehliadka dychových kapiel s názvom Fordych si už našla pevné miesto v kultúrnom kalendári. Každoročne sa jej zúčastňujú kapely s rôznym žánrovým záberom, a nebolo tomu inak ani tentoraz. Potešilo aj to, že podujatiu prialo aj počasie. No na druhej strane je potrebné povedať aj to, že toto vydarené podujatie, by si zaslúžilo väčšiu pozornosť zo strany verejnosti. Podujatie, ktoré organizovalo mesto bolo realizované s finančnou podporou ministerstva kultúry Slovenskej republiky a s finančnou podporou VÚC - Žilina. Záverom sa dá konštatovať len jedno, prehliadka dychoviek sa posunula opäť vyššie, čo dokazovali svojou hrou jednotlivé kapely, ale aj tým, že sa u nás uskutočnila súťažná prehliadka, podujatie sa opäť vydarilo a už teraz sa môžeme tešiť na ďalší ročník.