Vyhľadávanie:

Mesto Tvrdošín

9.10.11.9.2011 -DNI MESTA - fotogaléria

Vydarené dní mesta naplnené kultúrou a športovaním.

Dnes už len môžeme konštatovať, že DNI MESTA TVRDOŠÍN, ktoré sa uskutočnili pri príležitosti 900. výročia prvej písomnej zmienky o našom meste v Zoborskej listine 1111-2011, bolo jedno krásne, veľké a rôznorodé podujatie, ktoré začalo v piatok 9. septembra vo vynovenom parku koncertom vážnej hudby na Malej scéne, kde sa pod stáročnými stromami predstavili početnému publiku učitelia ZUŠ.

Prvý deň pokračoval koncertom na Hlavnom pódiu, kde si hlavne mladí mali možnosť vypočuť hudobné vystúpenie Tomáša Bezdedu so svojou kapelou. Zaplnené námestie a nielen mladými sa výborne zabávalo. Nechýbala ani videoprojekcia starých fotografií Tvrdošína, kde mali občania, ale aj návštevníci z blízkeho okolia vidieť ako vypadalo naše mesto, ale aj Trojičné námestie pred mnohými rokmi. Ani po koncerte Bezdedu všetci neodišli, pretože v zábavnom tóne sa im predstavili naši žiaci s Milošom Rosinom zo súkromnej ZUŠ a tak poniektorí sa rozchádzali domov v neskorých večerných hodinách.

Druhý deň bol zameraný skôr v športovom duchu a uskutočnil sa na futbalovom štadióne. Najväčšou atrakciou pre mnohých našich spoluobčanov však bolo varenie gulášu v siedmych kotloch. Teda každý volebný okrsok mal svojich kuchárov, ktorí sa postarali o chutné občerstvenie a že bolo chutné o tom svedčí aj to, že guláš, pivo, či kofola sa pre našich občanov podávala zdarma. Ešte kým sa uvaril guláš tak sa na ihrisko postavilo sedem kolektívov z jednotlivých obvodov, ktoré sa postarali prítomným o práve športové divadlo. Zaujímavé a pútavé súťaže ako beh vo vreci, hod loptou do nádoby, či jazda s fúrikom, beh s partnerom na chrbte im dali poriadne zabrať. O celkovom víťazovi rozhodla až posledná disciplína pri preťahovaní hasičskou hadicou, kde premožiteľa nenašlo družstvo z volebného obvodu č. 1, ktoré práve v poslednej disciplíne po tuhom boji porazilo súperov z volebného obvodu č. 6 z Krásnej Hôrky.

Ani tu nechýbala kultúrna vložka v ktorej sa predstavil peknými pesničkami náš rodák Milan Hrčka s Marcelou Bielopotockou. Najviac sa však čakalo na záverečnú tombolu, kde boli od sponzorov pripravené hodnotné ceny. Ešte predtým však primátor mesta vyhlásil výsledky, ktoré určili, že najchutnejší guláš, uvarilo družstvo z volebného obvodu č. 6 z Krásnej Hôrky, jednu z cien však získalo aj družstvo z volebného obvodu č. 3, ktoré malo najkrajšie kuchárske oblečenie. Aj záverečné losovanie tomboly  pod taktovkou primátora malo svoje napätie, pretože hlavnou cenou bol televízor LCD a keďže všetci, čo prišli, dostali tombolové lístky zadarmo, tak sa tešili aj z ostatných cien. Vydarený športový deň na ktorom nechýbal spev, športové zápolenie, občerstvenie a hlavne dobrá nálada s pekným počasím sa  vydaril.      

Tretí deň sa uskutočnil na Trojičnom námestí, ktoré skutočne praskalo vo švíkoch, pretože toľko ľudí tu hádam naposledy bolo pri majstrovstvách Slovenskej a Českej republiky v cestnej cyklistike. Tento deň mal však sviatočnú atmosféru do ktorej veľmi vhodne zapadli vystúpenia operných spevákov našej rodáčky Evy Luckej a Stanislava Matisa zo štátnej opery  z Banskej Bystrice.

Po nich vdp. Ján Marhefka po spoločnej modlitbe a krátkom príhovore s ktorého vyberáme: „Teba Pane bez prestania chválime, lebo všetko obdivuhodne usporadúvaš a múdro zmierňuješ ľudskú námahu a prácu. Ty osviežujúcim odpočinkom a šľachetnými zábavami zotavuješ unavené telo a myseľ. Vrúcne teda vzývame Pane tvoju láskavosť, aby aj tieto prispôsobené priestory vo voľnom čase napomáhali na zotavenie ducha a posilňovali zdravie mysle i tela a aby sa tak všetci, čo sa tu budú schádzať vzájomne obohatili bratskými vzťahmi a Teba v radosti chválili“, posvätil obnovené námestie.

Symbolické odovzdanie obnoveného námestia vykonal primátor mesta Ivan Šaško, ktorý okrem iného povedal: „Vážení spoluobčania, je mi cťou privítať vás na tomto zrekonštruovanom námestí. Jeho ukončenie je dôvodom na radosť. Naša niekoľkoročná snaha obnoviť historické námestie so zónami oddychu a spoločenských aktivít sa stala skutočnosťou. Naše niekoľkoročné úsilie bolo naplnené a námestie už patrí vám  a napĺňa svoj zmysel a poslanie. Dnes sme sa tu zišli a tešíme sa z jeho krásy. Máme dôvod na radosť, máme dôvod aj na skromnú oslavu, pretože ho vnímame a cítime ako našu veľkú hodnotu, ako naše územie a  priestor v ktorom je nám dobre. Dovoľte mi poďakovať sa všetkým tým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na obnove tohto historického skvostu, nášho námestia s parkom, ale i vám všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom pomáhate, aby sa naše mesto rozvíjalo a krásnelo. Chcem sa poďakovať vám všetkým tu prítomným, vážení spoluobčania, že ste svojou účasťou umocnili našu snahu pripomenúť históriu nášho mesta, ktorá nás stále posúva dopredu, história, na ktorú sme hrdí, história, za ktorú vďačíme všetkým našim predkom, história, v ktorej sme vďační každému, ktorý tu zanechal svoju brázdu života.

Ďalší program bol už v hudobnom štýle, kde sa predstavila hudobná skupina z Bratislavy Vidiek a po nej Ploštín Punk z Liptovského Mikuláša už pri večernom osvetlení tak rozohrial niektorých účastníkov, že si stihli aj na obnovenom Trojičnom námestí zatancovať.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa zúčastnili Dni mesta Tvrdošín 2011, piatkové a nedeľňajšie plné námestie, sobotňajší zaplnený futbalový štadión boli dôkazom toho, že pripravený program sa ľuďom páčil.

Fotogaléria : piatok 9.9.2011,  sobota 10.9.2011,  nedeľa  11.9.2011