Vyhľadávanie:

Mesto Tvrdošín

31.7.2011 FORDYCH 2011 - Fotogaléria

Na Michalskom námestí zneli dychovky

Už po šiestykrát sa v Tvrdošíne uskutočnila prehliadka dychovej hudby - Fordych, na ktorom sa predstavili atraktívne kapely, ktoré už majú dobré meno v rámci Slovenska. I keď dychovka na Orave akoby v ostatnom čase strácala dych v našom meste naopak začína naberať tu správnu fazónu, aj zásluhou našej dychovky, ktorá si už svojou hrou spravila meno medzi dychovými orchestrami a jej umenie si mali možnosť vypočuť aj za hranicami Slovenska. Prehliadka dychoviek aj v tomto roku bola opäť peknou zmesou rôznych hudobných štýlov, ktorú predvádzali jednotlivé kapely a fanúšikov dychovej hudby držala v dobrej nálade až do konca vydareného a po všetkých stránkach dobre pripraveného festivalu.

I keď tohtoročnú účasť ovplyvnilo počasie, predsa sa len našlo dosť ľudí, ktorí sa prišli pozrieť na prehliadku dychových hudieb na Michalské námestie. Neboli to len domáci, zavítali tu dokonca návštevníci z Česka a blízkeho okolia.

Po slávnostnej fanfáre sa ako prvá sa predstavila Parafialna Dęta Orkiestra z Laskowej z Poľska, ktorá už v našom meste koncertovala aj v minulosti a ktorú vedie dirigent Roman Kogutowicz. V ich podaní sme si vypočuli aj známe a populárne svetové melódie a vyše štyridsať­členná kapela to na javisku so svojou mládežou pekne rozohrala.

Nasledovala domáca dychovka Tvrdošanka, ktorá okrem skladby „Zázračným kľúčom“, ktorá v hitparáde rádia Regina obsadila prvú priečku zanôtila a zahrala aj ďalšie známe evergreny. Dá sa povedať, že naša dychovka zahrala zo svojho bohatého repertoáru pekné skladby, nechýbalo ani Horehronie. Milým prekvapením bolo vystúpenie našej najmladšej speváčky, päťročnej Zuzky Kolejákovej. Už tradične na našom podujatí nechýbala  Supranka z Ružomberka, ktorá sa predstavila nielen klasikou, pekným spevom, ale aj modernou hudbou, po nej nasledovala Fatranka zo Žiliny, ktorá zahrala okrem klasických pesničiek v štýle polky a valčíku, tiež modernejšie skladby. Záver v tomto roku patril najmladšej dychovej kapele Považskej Veselke, ktorá bola založená len v tomto roku, ale svojím pekným vystúpením podopreným spevom zavŕšila upršané nedeľné odpoludnie na Michalskom námestí.

Fordych v našom meste sa už stal prehliadkou dychových hudieb zo Slovenska a myslím si, že má význam nielen pre naše mesto, Žilinský kraj, ale aj pre Slovensko a sme radi, že tento festival za veľkej podpory nášho mesta pokračuje. Veríme, že ďalším akciám, ktoré mesto pripravuje v rámci kultúrneho leta bude viac priať aj počasie.    

FOTOGALÉRIA